Atatürk gibi düşünmek!

Atatürk gibi düşünmek!

Türkiye aydınlık yarınlarına Norveç'te kullanılan bir deyim ile ancakulaşılabilir; Atatürk gibi düşünmek! Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partisinin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk, her alanda ; askeri, sosyal, siyasi, ekonomi, eğitim başta olmak üzere ideal devlet modelini dünyaya göstermiştir. 

CHP ile Atatürk başlattığı Kalkınma hamlesi ile beş yıllık kalkınma oranı %11,5  ve yıllık %26 gibi muazzam bir oran dünyada  hala kırılamamış büyümedir. On beş yıllık büyüme ile dünyada kalkınmış 5 ülkeden birisi  haline gelindi. Kendi uçağını yapan bir ülke olarak kalkınma hızımızı düşünebiliyormusunuz? Ancak 1950 yılından sonra Demokrat Parti Uçak ve uçak motoru fabrikalarını, Eskişehir tank fabrikasını ve Kırıkkale silah fabrikasını Menderes döneminde NATO standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapattı. Bugün hala bu bilgiler hem bilinmiyor hemde çarpıtılarak anlatılıyor.

Devrim niteliğinde kadınlara seçme ve seçilme hakkını birçok batılı ülkeden önce vermesi, ülkemiz coğrafyasında sağlanan Barışın tüm dünyada olması gerektiğini vurgulaması, Ezanın dünyada günün ilk saati okunduğu Japonya'da olan Camii kendi parasından yaptırması islama hizmetlerinden biridir, yapılan özgürlük mücadelesi ile dünya sömürgeciliği bitirmesi, çocuklara tüm dünyada kutlalanan bayram hediye etmesi, Türk dili ve alfabesini oluşturması, matematik kitabı yazması ve yaptığı birçok devrim onu eşsiz bir dünya lideri yapıyor.

chp atatürk

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN