CHP 68 YILDIR NEDEN İKTİDAR OLAMIYOR?

Türkiye siyasi yaşamını değerlendirirken ister şimdiden geçmişe ister geçmişten bugüne irdelediğimizde dikkat edilecek birkaç konu vardır. 

Bunların en başında temel olguların bilinmesi gerekiyor.

-Kalbinde kin olmayan kötülük yapamaz,

-Bölünme ayrışma  çatışma doğurur,

-Kaosu çıkartanlar Kaostan nemalanandır,

 Türkiye siyasetinde Osmanlı Devletinin devamı gibi görülsede Anadolu kadim toprakları 14 bin yıllık tarihi itibari ile izleri topraklarımızda , insanımızda ve kültürümüzde görüleceği için diğer devletleride yok saymak haksızlık olacaktır. Bizim en çok yanıldığımız noktalardan bir tanesi Osmanlı Devleti 1920 yılı Sevr anlaşması ile işgal edilmiş kendisine Anadolunun küçük bir kısmı lutfedilen bir durumdayken tüm halkımızla Türkü, Kürdü, Çerkesi, Lazı ile 26 etnik kökenden gelen insanlarımızla beraber Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK'ün liderliğinde başlattığı Kurtuluş Savaşı mücadelesi ile Yüzbinlerce Şehit verilerek 3 yıl süren bir direnme ile özgürlüğümüzü ve bağımsızlığımızı imzaladığımız Lozan Anlaşması ve Türkiye Cumhuriyeti ile yeniden kurulmuştur.

1919 yılında başlayan mücadele Atatürk'ün ömrü boyunca 1938 yılına kadar  sadece askeri alanda değil, yaşamın her alanında yaptığı devrimler ile  19 yılda Avrupa devletlerinin 400 yılda yaptıkları gelişimi Türkiye Cumhuriyeti yakalamıştır. Hatta birçok avrupa devletini geçtiğimiz onlardan önce ilkleri başardığımız çoktur. En basit örnek vermek gerekiyorsa; yıllık kalkınma hızı (%26)ve 5 yıllık kalkınma hızı (%11,5) dünyada hala kırılamamıştır. Harf inkilabını eleştirenler için şimdi arap dünyasının yapısına baktıklarında dünya literatürüne  son birkaç yüzyılda tek bir buluş eklemişler midir? O yıllarda bunu anlamak mümkün olmadığı için cahil kesimden beslenen güya hacı hocaların gelir kaynakları kesileceği için tepki verip ortalığı ayağa kaldırsalarda bugünlerde Arap dünyasında petrol harici bir geliri olmayan , paranın verdiği rehavetle AVRUPA VE AMERİKA  okullarında çocuklarını okuttuğu bir devletler topluluğu olmaktan başka bir durumda olmadıkları enerji kaynağı olarak petrolden vazgeçildiğinde , çölde ki bedevi kabilelerinden başka bir durumda olmayacağı aşikardır. Ayrıca okuma yazma oranı %1 'in altında olması cabasıdır. 

Küresel sermaye etkisi ülkemiz ekonomisi,siyaseti ve artık her alanda etkilidir. Marshall yardımları ile bizi tekrar borçla tanıştıran Küresel Sermaye en etkili şekilde Adnan Menderes'le başladı ve devamında yaşatılan tüm krizler, darbeler, sosyal olaylar ve iktidarları kendi istediği kişi ve partilerce sağladı. Çünkü CHP iktidar olması Küresel Sermayenin işine kesinlikle gelmez!

Bizim burada yanıldığımız en önemli konu iktidara gelen Küresel Sermaye destekcisi iktidarlardan ziyade CHP yönetiminde olan kişiler oraya "görevli" gelmeleridir. Onların görevi ; CHP partisini iktidar yapmak değil , CHP bitirmekte değil, onların görevi CHP muhalefette tutmaktır!. Elbette ne zaman Küresel Sermaye karşıtı "sol" iktidar ortağı olsa toplumsal olaylar patlak vermesi kendiliğinde olan tesadüfi olaylar değildir. Küresel Sermayenin çalışma şeklini anlamak en temel durumdur. 1965 adlı kitabımda bunu ayrıntılı anlattım. Küresel sermaye ülke içinde istikrarsızlıktan beslenir, borç verir, insanları çatıştırarak silah satar, çatışma esnasında kendine karşı olan kişi ve grupları "faili meçhul" yada kaza ile yok eder. Onlar için kimin öldüğü önemli olmadığı için çok acımasız olduklarını tarih bize göstermektedir. Bu çok iyi anlaşılırsa neden Türkiye bir türlü istikrar içinde olmadığı anlaşırı. AKP iktidarı istikrar değil bilakis özelleştirmeler ile devlet varlıklarının ortalma 10 da 1 fiyatla elimizden gitmesi sonucu tabiri caiz ise dededen kalan malları satan torunun refahı idi bize yaşattıkları. 

Türkiye Cumhuriyeti güçlü ce kadim bir devlettir. Doların seyrine rağmen şimdiler 5,30 TL olan kurun karşılığı 1950 yılında 0,000002 TL olduğunu söylesem herkes anlayacaktır. biz o kadar fakirleştirildik! Ağzımıza bal sürüp 68 yıldır güya stratejik ortağımızla yaptılar tüm bunları. Türkiye yine CHP ile kalkınma hızı rekorlarının kırabilmesi için önce kendi için "KÜRESEL SERMAYE" destekçi yöneticilerinden kurtulmalıdır. Yılmaz Özdil'in bahsettiği "Guguk Kuşu" yalnız olmadığını bilinmesi ve diğer partilere gitmek zorunda kaln tüm vatanseverlerin CHP çatısı altında yetkinleri ölçüsünde destek verilerek yeniden inşa etmek imkansız değildir.

Nasıl FETÖCÜ'leri anlamak için Atatürk'ü sevip sevmediğini anlamak yeterli ise aynı şekilde vatansever olduğunuda aynı yolla anlayabiliriz. Atatürk'ün Bursa Nutku ve Gençliğe Hitabesinde bahsettiği şartlar bugünleri göstermekte ve bu göreve atılmak her vatandaşın ödevidir.

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN