İstanbul Seçimleri ve Sonuçları

AKP kurucularının siyaset sahnesinde etkin oldukları yıl olan 1994 yılından bu yana İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı Refah Partisi ve devamı AKP'li başkanlarca yönetildi. Bu sürece gelinmeden önceki gelişmeleri anlattığım "1965 " adlı kitabımda da belirttiğim konulardan birisi de "1994 yerel seçimleridir".

 

Parti Aday Oy sayısı Oy oranı (%) Oy oranı
değişimi (%)
Refah Partisi Recep Tayyip Erdoğan 973.704 25,19 artış14,74
Anavatan Partisi İlhan Kesici 855.897 22,14 azalış3,98
Sosyaldemokrat Halkçı Parti Zülfü Livaneli 784.693 20,30 azalış15,65
Doğru Yol Partisi Bedrettin Dalan 597.461 15,46 artış1,60
Demokratik Sol Parti Necdet Özkan 478.612 12,38 artış0,16
Milliyetçi Hareket Partisi Ahmet Vefik Alp 72.121 1,87  
Cumhuriyet Halk Partisi Ertuğrul Günay 54.028 1,40  
Büyük Birlik Partisi Ahmet Hamdi Turgut 13.662 0,35  
Millet Partisi Ferit Edibali 12.294 0,31  
Yeniden Doğuş Partisi Hasan Celal Güzel 7.979 0,21  
Sosyalist Birlik Partisi Arslan Başer Kafaoğlu 7.075 0,18  
İşçi Partisi Arslan Kılıç 5.215 0,13

1994 seçimlerine baktığımızda Bedrettin Dalan, Recep Tayyip Erdoğan, Zülfi Livaneli, Ertuğrul Günay!, İlhan Kesici!, Zekariya Temizel!, Necdet Özkan! bu isimlerin şimdi yaptıkları görevlere bakılırsa o seçimde güçlü adaylardan birisi olan ve İstanbul'u kültür başkenti yapacak SHP adayı Livaneli'nin karşısına sözde CHP genel Sekreteri AKP Kültür Bakanı!, kripto Hüsamettin Özkan'nın ağabeyi Necdet Özkan, Şimdi CHP'li Demirel'in akrabası İlhan Kesici . O zaman ki konjonktüre bakıldığında SHP'nin adayı kazanmaması için Star TV ile Cem Uzan her gün neredeyse karalama kampanyası ile , 1992 'de tekrar CHP'yi açan Deniz Baykal ile ve yılların siyasetçisi İsmet İnönü'yü kurucusu olduğu partiden istifa ettiren Bülent Ecevit'in partisi DSP. Hepsinin tek görevi Recep Tayyip Erdoğan'ı seçtirmek olduğunu Deniz Baykal'ın yıllardır yaptığı siyasi manevralar, Kemal Kılışdaroğlu'nun Ekmelettin İhsanoğlu ile alternatifsiz bıraktığı seçimler ile bugünlere gelindi.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile 25 yıllık saltanatları bitmek üzere her iki şehir kritik önemi olan özellikle İstanbul'u kaybetikleri için çöküşün hızlanacağı ve tabana yayılan "bankamatik maaşlılar"ın oluşturduğu sözde taban hakkında suç duyurusu bulunulmalıdır. Bu sadece buzdağının görünen yüzü olduğu aşikardır. İmar değişiklikleri ile kupon arazi hesapları ile 1'e 100 kazandıkları yerleri ellerinden kaybetmek istemedikleri için "Beka" sorunu demeleri çok doğaldır.

31 Mart 2019 yerel seçimleri Türkiye Cumhuriyetine ne kazandırmıştır?

  • Öncelikle demokratik seçimlerin ne kadar güzel bir sistem olduğunu
  • Yıllardır yaptıkların yolsuzlukları kaybedince kendilerini nasıl ihbar ettiklerini
  • Sandığa saygılarını
  • Federal devletlerde olan istinaf mahkemeleri " Bölge mahkemeleri" ile AB hibe fonları ile yapanların emelleri kursaklarında kalmıştır. Özellikle yerel seçim hezimeti onların ülkeyi federasyonlara götürme isteklerini bitirmiştir. Federasyonlarda yerel yönetimler önemli bir rol üstleneceği için bu emellerini gerçekleştiremeyeceklerdir. Bahçeli'nin her ne kadar destek versede bu emellerine ulaşmayacaklardır.
  • Hızla görülen bu değişim tabelalara bile yansıyıp T.C. ibaresi konulmaya başlamıştır.
  • Fetö'nün hala etkin olduğunu AKP belediye başkan adayları ile görülmektedir. Fetö den sözüm ona arananların kardeşleri aday yapılmıştır.
  • Belediye üzerinden rant kaynakları bitmiş olması ülkenin bir kazanımıdır.

BU yüzden bu yertel seçimler Cumhur İttifakı olan AKP,MHP,BBP küresel sermaye stratejik ortağı olan bu partilerin kaybetmesi Atatürk Türkiyesi'nin asla bölünmyeceğini ve ilelebet baki olacağını gösterme adımı atmıştır. Bundan sonra yapılacak ilk genel seçimlerle halkın Güvenoyu olup olmadığı anlaşılan bu yerel seçimlerde güven tazelemek zorunda olan AKP ve ittifak partilerinin vereceği bir sınavdır.

 

 

istanbul seçim 31 mart 1965

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN