Kripto Paralar ve Ülkeler Ekonomisi

2008 Dünya ekonomik krizinden sonra ekonomilerin kırılgan olduğu ve para politikalarının tekrardan gözden geçirilmesi gerekliliği ortaya çıktı. Japonya ekonomisi çökmek üzereyken FED başkanı açıklama yaparak Japonya ekonomisine güveniyoruz dedikten sonra ortam süt liman oldu. 

BTC bu zamanda ortay atıldı ve kendisini kabul ettirmesi uzun zaman aldı. Blockchain ağı kurulması ve cüzdanların sanal ortamda tutulamasından sonra yaygınlaştı ve günümüzde değerini oldukça artırmış durumdadır. Dikkat edilmesi gereken husus tüm dünya para bilimleri düşüyor kirptolar artıyor olmadısır. Göreceli dolar endeksine göre karşılaştırma yapıldığından fark edilmiyor sadece Bitcoin artıyor diye düşünülüyor. Piyasanın 4 trilyon dolar seviyelerine çıkması insanların ne kadar güvendiğinin göstergesidir. 

Blockchain ağı dijital alanda birçok gelişmeleri gösterebilir. Ülkelerin bunun dışında kalması yeni anlayışa uyum göstermemesini sağlayacaktır. Elbette ki finansal argüman ve önemli olan üretimdir. Üretimi finansında ülke yöneticileri hızlı olursa meyvasını yiyebilirler. Dijitalleşme izlemeyi hızlandırdığı ve ucuzluğu ile birçok projeler yapılabilinir.

Borsaların güvenirliği ve teminatları ayrı önemli bir konu ancak önemli piyasaların yanında zayıf sermayeli borsalarda sorun yaşabilirsiniz. Teknik analiz bilginizin olması ve finanasal okuma bilgileri ön plana çıkmaktadır. Stratejik hareket etmek gereken bu piyasalarda üstel bir gelir elde edebilirsiniz. Aynı şekilde varlığınızı kaybedersiniz. Risk ne kadar yüksekse kar o kadar fazladır prensibi işlemektedir. Tabi olacağınız danışmanınız tecrübesi önemlidir. Sermayenizin %20 sini aktarmanız ve 1'e 5 -10 yaptığınızda bu sermayeyi sistem dışına çıkartmanızı tavsiye ederim

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN