Türkiye refah seviyesinde 91. sırada

İngiliz Legatum Enstitüsüne göre yapılan araştırmada , Türkiye 167 ülke arasında Refah endeksine göre 91. sıraya gerilemiş durumda. 18 yıllık tek parti iktidarı ile gelinen nokta bu. Endekse göre kriterler aşağıdaki gibi ;  

Emniyet ve güvenlik :149.

Kişisel Özgürlük :146.

Yönetim :111.

Sosyal sermaye : 147.

Yatırım Ortamı : 50.

Kurumsal Koşullar : 58.

Pazara erişim ve altyapı : 57.

Ekonomik kalite : 67.

Yaşam Koşulları : 54.

Sağlık : 64.

Eğitim :80

Doğal Çevre : 110.

Tüm bunlar kişisel hak, özgürlüklerin ve güvenlik olarak sınıfta kaldığımızı ve sosyal sermayenin eşitlikten ziyade belli sermaye gruplarına dağıldığı açık bir şekilde görülmektedir. Doğal çevrenin korunmadığı diğer önemli bir sonuçtur. Çevreyi korumak insanlık görevidir. Çevre geleceğimizdir. Bu gidişat böyle devam ederse ki bizi 91. sırada tutan yatırım cenneti olması ancak çevreyi korumadığınızda oda bitecektir. Aslında bu karne Türkiye'nin karnesidir. Atatürk'ün güzel bir sözü var " icraatlarına tahammül edilen hükümetlere halklar ortaktır.!"  Akp'nin yanlışalara gitmesini toplum olarak engelleyebilirdik. Fetö yapılanmasının devlet içine girmesine engel olunurdu. Memuriyet kutsal görevdir denilip liyakat gösterene verilmesi yeterli ve yetkin olana verilmesi tüm toplumca sorgulanmalıdır.

Gelinen bu günlerde artık gelişmişlik rekorları kıran bir Türkiye'den orta doğu bataklığına çekilen bir Türkiye haline getirenler halka hizmet etmediği aşikardır. Kaosu çıkartanlar kaostan faydalananlardır. Ülkenin bu duruma gelmesi sadece Türkiye düşmanlarına yarayacağına göre kim göbeğini büyütüyor, kim cüzdanını kalınlaştırıyor onlara bakmak lazım. Yoksa bağıranlar hır çıkartanlar değil.

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN