Türkiye ve CHP

CHP'nin 68 yıldır iktidar olmamamasının bir sebebi olması gerekiyor. Bu soru ile araştırmalarıma başladığım ve kitaplaştırdığım "1965" adlı kitabımda bu soruların cevapları bulunmaktadır. Bir çok mecrada yaptığım paylaşımlar bir kehanet göstergesi olmasa da son zamanlarda CHP içinde yaşanan istifaların maalesef devamı gelecektir.

Açıklık getirmek istediğim konu, ben bu istifalardan memnun olmadığımdır. Üst yönetim içinde görevli kişilerce CHP 'yi iktidara taşıyacak kadrolar uzaklaştırılarak hem genel başkanlar koltuklarını sağlamlaştırıyor hem de onlara verilen CHP 'sini muhalefette tutma görevini yerine getiriyorlar. Bunu anlayıp mücadele eden kişiler ; " partiye zarar veriyor" denilerek disiplin kurulu ile uzaklaştırılıyor. Bu paradokstan kurtulmak kolay değil. Mücadele etse partiden disiplinle uzaklaştırıyor , istifa etse etkinliği azalan bir duruma düşüyor. Belki de bu noktada gazetecililk ve medya çok önem arz eden bilginin yayılması ve yaygınlaşması görevini yapmalıdır. Başka bir zorluk bu görevi yapanlar mesleklerinden atılıyor yada diş geçiremedikleri suikastlere kurban ediliyor.

Tüm halkın küresel sermayenin neler yapabileceğini anlaması ve tepkilerini buna göre vermesi gereklidir. Kardeşi kardeşe öldürtebilecek ayrışmaları insanların kutsallarını kullanarak yaptıklarını din,dil,ırk ayrışmasını aslında bu yapının tetiklediğini anlaşılması önemli. Aslında farklılıklar zenginliğimiz olduğu hazmedilse küresel sermayeye bu kadar rahat alan bırakılmayacak. Onların planları elli yüz yıllık olduğu, onların destekçilerinin işi bittiğinde tarihin sayfalarına gömüldüğüdür.

CHP'ye dönersek aday belirlemeyi sancılı hale getirerek ,parti içi ayrışma yaratarak seçimlere 1-0 yenik başlamasını sağlıyorlar. Seçime yakın umut olmaktan çıkartıcı kısır tartışma, kısır politika hatta entrikalar ile bu CHP adam olmaz dedirtecek adımlar sürpriz olmayacak benimiçin. O yüzden kehanet değil diyorum. Bunu hazmetmek kolay değil, beraber yürüdüğün insanların seni yolda bırakma görevleri olduğu hele böyle bir devirde daha kenetlenmenin olması gerekirken. Aslında 68 yıldır hikaye aynı! Yoksa mevcut iktidarların başarısı değil. Onların görevlerini yapmadıkları zaman bazen ayarlar gerekebiliyor. Darbe olur, ekonomik kriz olur, toplumsal olay olur, katliam olur, suikast olur! Ta ki kendi çizgilerinde birisini bulana kadar kadar yada iktidara getirene kadar!

Cumhuriyet Halk Partisi kurucu anlayış ve seviyesine gelmeden Türkiye'nin önü açılmayacağı için önce CHP'yi kazanmamız gerekiyor tüm Guguk kuşlarına rağmen! Sonraki adımlar çorap söküğü gibi gelecektir. CHP'nin iktidarı, Amerika ve sermayedaşlarının işine gelmez o yüzden iktidar alınsa bile sürekliliği sağlamak kolay olmayacaktır. Tek yol bu süreçleri okumalarını sağlamak kim dost kim vatan haini ( bu tabir popilist bir yaklaşımla herkesin ağzında doğrusu vatan haini olmayan kişi profili;  şiddetten uzak, çevreci (lüksten ve israftan uzak), hayatının her döneminde toplumu seven ötekileştirmeyen kişi demek gerekmektedir) iyi bilinmelidir. Yoksa iktidara karşı olmak vatan hainliği değil bilakis muhalefet olmanın temelidir. Muhalefet edilmediğinde kötü yapılan işler düzelmez bilakis kötülük standart hale gelir. Türkiye'nin temel sorunu budur. Haksız atamalar, bir partiden bir cemaatten olan kadrolaşmalar aynı bir vucuttaki kanser gibidir. Kansere vucut gerekli tepkiyi vermezse metastaz olur ve sistem çöker. Bu kadrolar dağıtılmalı liyakatı olan yetkin kişiler atanmalıdır. Toplum buna öncü ve destek olmalıdır. Gemisini yürüten kaptan anlayışı terk edilmeli iyi herkes için iyi olandır anlayışı gelmelidir. Doğruya doğru yanlışa yanlış dediğimiz zaman umut yeşerir.

chp 1965

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN