Yerel seçimler ülkenin kaderidir.

Yerel seçimlerin olacağı 31 mart 2019 tarihine yaklaşıyoruz. Bursa için 3 dönemdir AKP büyük şehiri yönetmektedir. Çevre mühendisliğinde yoğunluk kirliliktir. Çevre yasası der ki ; kirleten öder!. Kentleşme; orada yaşayan insanların yaşamlarını en konforlu şekilde sürdürmesidir. Kısaca temel olguları bahsetmek istedim .

Bu bakış açısıyla bir kentte yaşayan insanların temiz havayı soluduğu , yeşil bir toprakta yürüdüğü , temiz su içtiği yani temiz bir çevrede yaşaması evrensel bir haktır. Teknoloji insanların hayatını kolaylaştırması gerekmektedir. 

Bursa eski bir yerleşim ve tarihi turistik özellikleri olan verimli ovaları olan temiz su kaynakları olan önemli bir şehirdir. Osmanlı'nın başkenti olan bu şehir Anadolu gibi binlerce yıllık bir tarihinde beşiği. 

Toprağın korunumu bilmeyen belediye başkanları tarım arazilerini imara açarak verdikleri zararı belki bilmiyorlar. Bursa ovası ,İnegöl, Karacabey, Mustafakemalpaşa ovası gibi çok verimli topraklara fabrikalar ekildi, yollar yapıldı betonlaşma ile binlerce yıllık oluşuma zarar verildi. 

Çok değerli kaynaklardan birisi içilebilir doğal su kaynaklarıdır. Bursa bu anlamda çok şanslı olan bir bölgedir. Ancak denetim eksikliklerinden dolayı hem üretim yapan fabrikaları kontrolsüzce kullandıkları artezyenler hem de su satan fabrikaların artık neredeyse doğal yaşama can veren suların akışına bile göz dikerek Uludağda bulunan iki binden fazla endemik yani buraya özgü bitki ve hayvan türünü de tehdit eder boyuta gelmiştir. 

Karacabey longozu , Nilüfer çayı Kuş cenneti bu yörenin yine doğal güzelliklerinden bir kaçı , doğal yaşam kirlenen dereler ve derelerin taşıdığı kirlilik ile geçtiği yerlerde de yaşamı tehdit eder boyuta gelmesi yine üzücü bir sonuçtur.

Bursa doğal tarımın yapıldığı "Yeşil Bursa" iken artık çiftçiliğin desteklenmemesi, kirliliğin verimi düşürmesi, ürünlerin pazar bulamaması gibi sebeplerden ; kiraz, şeftali, artmut, enginar, pirinç, buğday, üzüm, incir,dut, kestane bir çok ürünün yok olması ile doğal beslenmeden mahrum bırakılmıştır.

Türkiye'nin önemli kış sporları ve kayak merkezi olan Uludağ sanayileşmenin büyük bir etkisi ile ortalama sıcaklığının artması sonucu kar miktarının azalması ile sezonun kısalması ve bu şekilde giderse artık kayak yapmanın zorlaşacağı bir duruma gelmesi kaçınılmaz olacaktır.

Normal şartlarda kentleşme yapılaşma oranı, yeşil alan oranı, ulaşım metropol şehirlerin en önemli kriteridir. Rusya ingilterenin neredeyse 1800 yıllarda uyguladıkları hafif raylı sistem Bursa'ya yapılmış en büyük kötülüklerden birisidir. Dünyada en ucuz sistemi olmasının bir sebebi vardır. Şehirin gelişimine yapılan bu darbe Bursa'nın trafik sorunun kendisidir. Trafikte gereksiz şekilde yolun uzatılmasından dolayı yolda gerektiğinden fazla kalan araç birde trafik yoğunluğundan dolayı 10 dk sürmesi gereken yolculuk bir saati geçmesi herkes için zarardır. Kronik yorgunluğun başında gelen trafik günde çalışanların ortalama 2 saat yolda geçmesi ile artmaktadır. Araçların egsoz emisyonlarından kaynaklanan duman kirliliğin fabrika bacagazı emisyonundan sonra belkide konutlardan kaynaklanan bacagazından daha fazladır. Sürücülere  trafikteki dur-kalk, bekleme ve yolu uzatmasından dolayı dünyanın en pahalı yakıtını kullanan ülkemizde verdiği zarar cabasıdır. Bursa yüzyıl önceki İngiltere Rusyanın uyguladığı sistemleri bu yüzyılda haketmiyor!

Bütün dünyada yoğunluk bilinçli şekilde dağıtılırken Bursa'da rant iştahından dolayı Fomara gibi şehrin göbeğine estetikten uzak , kentsel dokuyu bozan TOKİ'yi hançerlemek nasıl bir belediyeciliktir anlaşılması zordur. O Nufus yoğunlunun trafiğe getireceği yük, içme su hatlarının ve atıksu kanalizasyon hatlarında yaşanan problemlerde ayrıca değerlendirilmelidir. 

Dünyada kötü belediyecelik örnekleri görmek isteyenler Fomara -Doğanbey TOKİ uygulamasından daha kötü olan Gürsu 2. Etap "UYDU KENT" uygulaması ; doğanın içine yolu olmayan, suyu olmayan, kanalizasyonu olmayan şehir merkezinden 30 km uzakta kurulan uydu kent yine "rant sevdasından" Bursa'ya verilen zararın başka bir uygulama şeklidir. 

Yine futbol stadyumları gibi sosyal yapıların şehrin büyümesinden dolayı şehrin merkezinde kaldıkları için dünyada yakın çevreye taşınırken Bursa yine kendisine has bir kötü uygulama ile Avrupa Futbol maçları için 3-5 yıl önce onca para harcayarak tadilat yapılan Atatürk Stadyumu'nu büyük bir oranda yıkarak şehrin tam ortasına trafiğin en çok sıkıştığı timsah arena olarak adını değiştirerek taşıması ekonomik krizin yaşandığı bu zamanlarda ülke kaynaklarının nasıl israf edildiğinin en kötü örneklerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Belediyeciliğin kötü uygulaması olan hafif raylı sistemden sonra tekrar seçilmeleri onları, İstanbul yolunu mahfedecek etabın yapmasına iterek Bursa trafiğinin daha da içinden çıkılmaz hale girmesi kaçınılmaz olacak icraatlarına devam etmelerini sağladı.

Türkiye  ve dünya siyasetinde az görülür bir uygulama ile Bursa ile birlikte birçok belediye başkanlarının istifa sürecini yaşadı. Sorulması gereken halkın seçimiyle seçilen iktidar partisi belediye başkanları suç işlemişse neden dava açılmıyor? Suç işlemedilerse neden görevden alındı? Bir tane örneği olmadığı için ortak noktaları AKP 'li olmalarının yanında diğer ortak özelikleri FETÖ sempatizanı olmaları mı? Tüm bu soruların cevaplarının bulunması gereklidir. 

18 tane Organize Sanayi Bölgesi olan Bursa yeni sanayilerin açılması planlanan bir sanayi şehri olmanın bedelini hava kalitesinin artık neredeyse günün her saati sınır değerleri aştığı bir hale gelmesi bu şehirde yaşamanın sağlığı bozucu bedeli olacağı sonucunu çıkartıyor. Gerekli filtreleme yapmayan tesisler üzerinde denetleme yapılmamasından dolayı toz, gaz, dumanın oluşturduğu kirlilik aslında iyi bir yönetimde engellenebilir olması Bursalıların tercihlerini gözden geçirmesi gerekliliğini ortaya koyuyor. Sanayi sadece hava kalitesini bozmakla kalmıyor, atıksu ve kimyasallar ile toprak, bitki ve su kaynaklarınıda kirlettiği bilinmektedir. Yatırım projelerinin gelişi güzel yapılması , rant kaygısı ile doğaya karşı yapılan zararların karşılığını yakın zamanda Yeşil Bursa ile anılan bir şehrin ölmesi ile sonuçlanacaktır.

Tüm bu kadar rant alanlarının açılmasına rağmen en çok borcu olan Bursa Büyükşehir Belediyesi başkanları bunun hesabını vermelidirler. Belediye reklam harcamalarına 3.7 milyon gibi bir rakamın açıklması nedir? Kendi yaptığı zammı %20 indirim yaptık diye bilbortlara verilen reklamlar için mi halkın kaynakları harcanıyor? Kamu görevi kutsal görevdir. Kul hakkı iki cihanda insanın yakasındadır. Elbette belediye başkanlarını bu şekilde davranmalarına iten sebep bu kadar kötü yönetmelerine rağmen hala oy alabiliyorlarsa onları halk için çalışmaya itecek bir sebep kalıyor o da kendi insafları, oysa yapılması gereken halkın kendi kaderlerini birilerinin insafına bırakmamasıdır! Çevreye karşı yapılan suçlar insanlık suçudur! Binlerce yıllık oluşan dengeyi insan kendi rant hırsından dolayı bozmaya hakkı yoktur. Halk olarak karşı olunmalı çünkü doğanın bunu tolare etmesi imkansız boyutlara gelmiş olması vahim boyutlardadır.

bursa seçimler 31 mart büyükşehir

Yorum Yap
A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN