Alpay AYDIN

  • Adres: Üçevler Mahallesi Düzova Sokak Polat İş Merkezi No: 5/1 Nilüfer / BURSA
  • Email: bilgi@alpayaydin.com
  • Telefon: +90 224 233 73 53

1976 yılı Erzincan doğumlu. İlk, orta öğrenimimi ErzincanAnkara ve İzmir’de tamamladı. 1993 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Çevre Mühendisliğine başladığı fakülteden 1998 yılında mezun oldu. 1998 yılında Çevre Mühendisleri Odası'na ve Atatürkçü Düşünce Derneği'ne kayıt oldu. 2001 yılında Almanya’da çalışmalarda bulundu. 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi'nden İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans Diploması aldı. 

   Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı İnşaatında Çevre Müfettişi , Nevşehir Hacıbektaş Anfi Tiyatro inşaatı, Nevşehir Derinkuyu Kız Meslek Lisesi İnşaatı, Uşak Eşme Kültür Merkezi İnşaatı, Muğla Marmaris Otel İnşaatı, Dünya Bankası finansıyla yapılan Bursa Büyükşehir Kentsel Arıtım Projesi Kapsamında Demirtaş, Özlüce ve Hamitler Atıksu Arıtma Tesislerinin inşaatında, Ağır Sanayi Demir Çelik Sektöründe faaliyet gösteren dünyada sayılı ve Türkiye’nin en büyük demir çelik fabrikalarında İş Güvenliği Koordinatörü, Bursa’nın özel ve TOKİ kapsamında en büyük inşaat projelerinde iş güvenliği uzmanlığı, Çimento üretim sektöründe faaliyet gösteren Çimento Fabrikası ve Hazır Beton sektöründe iş güvenliği uzmanlığı ve  bu işletmede Çevre ödülü alarak örnek çalışmalarla beraber; İnşaat, Demir Çelik, Otomotiv, Maden, Çimento, Hazır Beton, Tekstil, Kimya ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren firmalarda danışman, uzman ve koordinatör olarak bilfiil çalışma hayatının her seviyesinde görevler aldı.

Görsel Medyada “İş’te Güvenlik” ile “Çevre ve Yaşam” adlı iki televizyon programını hazırlayıp sunarak toplumu bilinçlendirme kapsamında 2012 -2014 yılları arasında yaptı. Yerel basında 2012 yılından beri iş güvenliği ve çevre konuları üzerine köşe yazarlığı yaptı.

Bursa’da ilk, orta okullar ve üniversitelerde dahil olmak üzere çevre ve iş güvenliği bilincini yerleştirerek çağdaş yaşam gereklerinin farkındalığını artırmak için on binden fazla kişiye eğitimler verdi. AlmanyaBulgaristan’la beraber Türkiye’nin elli yedi ilinde bulunarak toplumun sosyal ve ekonomik yapısını yerinde inceleme fırsatı oldu.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğiticisi, Asbest Söküm Uzmanı, Kamulaştırma Bilirkişiliği, Avrupa ve Amerika’da akredite Çevre Yönetim Sistemi Baş Denetçi, Kamulaştırma Bilirkişi, Çevre Görevlisi, İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisansı gibi sertifika ve diplomalar ile bu alanda Türkiye’de sayılı kişilerdendir.

İş Kazaları ve Meslek hastalıklarıyla Mücade Derneği Kurucu Başkanı olarak 2016 yılından beridir başkanlığını yapmaktadır. Çalışma hayatında iş kazalarının önlenmesi ve meslek hastalıkları ile mücadele amacı ile faaliyette olan dernek. Mağdurlara ücretsiz hukuksal ve danışmanlık desteği verilerek mağduriyetlerin giderilmesi , olayın tekrarının engellenmesi için talep eden firmalara ücretsiz rapor vermektedir. Çalışma hayatının iş konforunun oluşturulması ile Gayri Safi Milli Hasılanın yirmide biri gibi önemli bir oranda kayıpların azaltılması milli bir görev edinmektedir.

Anadolu Türkistan İş Adamları Dostluk Derneği Bursa şubesini 2016 yılında kurdu. Dernek faaliyetleri olarak Kazakistan'a gezi düzenleyerek kültür birliğinin yanında iş yaşamında  da birlitelik için çalışmalar yapmıştır. Bu kapsamda Kazakistan Büyük Elçisini Bursa'da ağırlayarak Bursa Firmaları ile temaslar sağlanmıştır.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Meslek Komitesi seçimleri ile 55. Komite Başkanlığını 2018 yılında kazanmıştır. Bursa firmalarının çevre, iş sağlığı ve güvenliği alanında hizmet kalitelerinin artması Bursa ve Türkiye'de çevre kirliliği ve çalışma yaşamı sorunlarını çözmek için mücadele etmektedir.

Çevre ve otuz bin Çevre Mühendisinin sorunları ile çalışma hayatında bulunan yüzaltmışbin İş Güvenliği Uzmanı ve İşyeri Hekiminin çalışma koşulları ile iş yaşamının iyileştirilmesi için her platformda destek vermektedir.

2015 seçimlerinde  CHP Bursa Milletvekili Adayı olarak gösterildim. Görev verilen tüm ilçelerde parti çalışmaları kapsamında görüşmeler ve ziyaretler yaptım. Bir çok toplumsal olaylar ile yıldırılmak istenen Çağdaş ve Aydın Türkiye  hedefinden uzaklaştırmak isteyen bütün güç odakları ile mücadelesini sürdüreceğini her platformda ifade etmektedir.

A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı - Çevre Mühendisi Alpay AYDIN